Doktorka a já aneb Zásadní změna v oblíbeném seriálu

10. září 2017 v 12:31 | Fritzi |  Doctor Who
Omlouvám se za neaktivitu (což je obvyklý způsob, kterým začínám všechny své články poslední dobou, ehm...). Nepatřím mezi zodpovědné bloggery, ale hádám, že bez mých výlevů se snad všichni obejdou.
VAROVÁNÍ: Článek obsahuje kontroverzní téma. Neručím za to, že mě někteří z vás nebudou po vydání toužit zastřelit.
Dále prosím všechny případné diskutující, aby se chovali slušně a nenadávali si.

Nuže, tentokrát mi to nedalo, a jelikož jsem expert na chození s křížkem po funuse a aktuální přibližně jako turecký záchod, dovoluji si vyjádřit svůj vlastní názor na změnu v jednom z mých oblíbených fandomů - totiž, Doctor Who.
Bum, FFko skončilo. To bylo ošklivé zjištění, a pro mnohé z nás, včetně mé maličkosti, zdrcující rána. O Depconu však psát nebudu. Začíná škola, a deprese je dost i bez toho. Věnovat se budu ráně, která bezprostředně následovala - malý, krátký videoklip na oficiálním twitteru Doctora Who, který během chvíle dokonale polarizoval fandom.Jodie Whittaker
Herečka, narozená roku 1982. Pětatřicetiletá paní, českému divákovi známá ze seriálu Broadchurch, který jsem pořád ještě neviděla (a třeba se k tomu někdy dokopu). Jinak je pro nás téměř neznámá, což nemusí být špatně.
Působí mile, ale i tak byla má první reakce jedno velké NE. Lehce jsem se vztekla, ale pak jsem se zamyslela nad tím, proč? Co mi tak vadí? Nechala jsem si to uležet v hlavě. Co je špatně? Je to žena. To nemusí nutně implikovat problém, ale důvodů, proč se změnou nesouhlasím, je hned několik.
  1. Konec Petera Capaldiho - to je můj osobní problém. Petera mám ráda. Moffata už tolik ne. Jak by Capaldi fungoval s novým showrunnerem? Jaké by měl společníky? Kam by jeho postava směřovala dál? Chápu, Chibnall chtěl začít čistý list. Ale nevyužitý potenciál vynikajícího dvanáctého Doktora mě trápí.
  2. Politika BBC. Tady vidím ten největší problém. Mně je v podstatě jedno, jestli má Doktor pohlavní orgány zvenku nebo zevnitř. Spíš mě znepokojuje, okolo čeho se asi budou točit nové epizody? Okolo diskriminace žen? Okolo feminismu? Transsexuality? Znásilnění? Nových romantických vztahů? Mám obavy, že ať to bude jakkoliv, sexualita v tom bude hrát roli. Hádám, že srdce aktivistek z tumblru zaplesá, srdce konzervativní svině sexistické vůči vlastnímu pohlaví, kterou zjevně jsem, už nikoliv.
To nejhorší na změně ovšem není změna jako taková, ale reakce fanoušků. "Praví fanoušci" odkojení klasikou vztekle prohlašují, že tímto pro ně DW končí. Ještě extrémněji však reagují příznivci této změny, kteří naopak prosazují, že "pravý fanoušek" se přece svého oblíbeného seriálu nevzdá. Pak začínají padat argumenty zahrnující sexismus, neúctu ženám, atd, doplněnou tím, že argumentovat "kvótami" je přece ubohé, a že žádné kvóty přece nejsou.
Ne? Já myslím že jsou. EU počítá proceta žen na vedoucích pozicích, v technických oborech, atd, ale ne, žádné kvóty nejsou. Smutné pak je, že když je někdo sexisické prase, zůstane sexistickým prasetem i po zavedení všech kvót, že "ne" pro spoustu takových nebude odpověď, že stejně ženy berou menší platy. Ale to už je téma pro jiný článek.
Zkrátka, lidi se zase jednou chovali jako hovada.

Takže, co teď?
Proměníme tedy hlavní postavu více než padesát let vysílaného seriálu v ženu, abychom zavřeli huby feministkám na tumblru a nic ve společnosti se nezměnilo?
Vidím ten tah bohužel jako jeden velký fanservis.
Proč se tvůrci například neobtěžují napsat ženskou postavu se silnou a zajímavou osobností, a místo toho mění v ženy muže?
Abych to shrnula, osobně necítím k Jodie Whittaker žádnou averzi, a nepochybuji o tom, že je dobrá herečka. Bohužel teď vše stojí na scénářích a přístupu tvůrců.
Dám seriálu šanci a doufám, že se mé obavy nevyplní a že bude Doktor bez ohledu na pohlaví stále ta charismatická postava, kterou jsem si oblíbila.


 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 MITKO74510 MITKO74510 | E-mail | 10. září 2017 v 13:02 | Reagovat

Ja sa asi zabijem keď Chibnall bude písať feministické príbehy, a celkovo tí retardovaní spisovatelia čo nevedia dať dokopy jednú dobrú epizódu. Každý z nich sa snaží aby ich príbeh bol naj naj naj, a úplne do doserú. Keby som sa náhodou dostal k úloha písateľa príbehov na DW, nebudem písať sračky, ale posnažím sa spraviť niečo čo má hlavu aj pätu.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama