Jonathan Strange & pan Norrell

7. prosince 2016 v 16:19 | Fritzi |  Knihy
Po neskutečně frustrujících hodinách trávených bezcílným listováním skripty z lineární algebry mi definitivně hráblo a rozhodla jsem se navštívit pražskou městskou knihovnu. A jelikož mám díky stusiu velmi málo volného času, sáhla jsem samozřejmě po té nejtěžší bichli, co se tam vyskytla.
Přečtení Jonathana Strange a pana Norrella už jsem plánovala delší dobu a v této bezútěšné době zkrátka přišel ten správný čas.
A nelitovala jsem. O co jde?


Autor: Susanna Clarke
Rok vydání: 2004
0sobní hodnocení: 9/10Jedná se o fantasy zasazenou do alternativní historie, konkrétně do doby napoleonských válek. Jediným rozdílem od té suché, normální historie, je přítomnost magie. Je to velmi prestižní obor, hodný pouze pravých anglických gentleamnů, a chraň je bůh, aby ji provozovali jinak, než teoreticky. Na začátku knihy jde o mrtvý obor, o kterém se hojně mluví, ale nikdo ve skutečnosti kouzlit neumí.
To se ale mění, když na scénu přichází podivínský a velmi introvertní muž - jistý Gilbert Norrell, který všem mágům-teoretikům během jednoho dne dokázal existenci opravdové magie a rozhodne se, že její praktikování obnoví. Pan Norrell je velmi sečtělý muž a jednou z jeho velikých předností je obrovská knihovna plná těch nejvzácnějších knih magie. Jeho velkým koníčkem je ony knihy číst, kritizovat, křičet na nepovolané, kteří se jich opováží dotknout a samozřejmě ve velkém nakupuje další, aby se k nim nedejbože nedostal jiný mág.
Cílem pana Norrella je anglickou magii obnovit, ale ve zcela odlišné podobě, než jakou měla v dávných dobách. Jeho hlavním cílem je učinit ji úctyhodnou.
Jenže aby se vůbec ve společnosti prosadil, musí hned na počátku udělat něco naprosto neúctyhodného - vrátit život krásné mladé dívce. Není překvapivé, že si to s sebou nese komplikace.
Další malou komplikací je jeho žák Jonathan Strange, povahou impulzivní, romantický extrovert, který na rozdíl od nepříjemného, upjatého Norrella okamžitě získává oblibu londýnské společnosti a již v počátcích svého studia dosahuje vynikajících výsledků. Jeho fascinací jsou ale kouzla z dávných časů, sahající k dobám bájného krále Havrana, kterého Strange velmi obdivuje...
S postupujícím časem mezi mágy ale zečíná vznikat rivalita a mnohé rozepře. Norrellova uměřená kouzla těžce kontrastují s nebezpečnými a riskantními kouzly Jonathana Strange a konflikt je tedy nevyhnutelný...

Je to těžko vysvětlitelné, komplikované, dlouhé, ale čte se to prakticky samo. Kniha je rozdělena do tří částí. První dvě nemají chybu, ke třetí mám trochu výhrady. I tak to stačilo k tomu, abych si ji zamilovala. Postavy jsou propracované a každá má něco do sebe, ať už je to impulzivní Jonathan, jeno příjemná manželka Arabella, upjatý pan Norrell, zakletá lady Poleová, vychytralý komorník Childermass, i hlavní záporák knihy, tajemný gentleman se stříbřitými vlasy.
Pokud máte alespoň trochu rádi historii a máte chuť přečíst si zajímavou fantasy, mohu jen doporučit.

O dojmy ze seriálového zpracování se podělím v dalším článku.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Kory Kory | Web | 21. února 2017 v 8:55 | Reagovat

Hustý. To mě docela nalákalo. Už mě na to lákala kamarádka, která mi ale příběh vyprávěla pkměrně zmateně, takže mě to příliš nezaujalo, ale tahle recenze... inu... přečtu si to, ať má radost.

2 Fritzi Fritzi | E-mail | 7. března 2017 v 10:46 | Reagovat

[1]: Stojí to za to! ;-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama