Harry Potter a prokleté dítě

16. října 2016 v 22:18 | Fritzi |  Knihy
Úvodem pár slov o mně - žiju. To by stačilo, teď k věci.

Pár měsíců se tu již rozčiluji nad médii, avizujícími "osmý díl Harryho Pottera" - je to sakra jen scénář k divadelní hře, vždyť to ani nenapsala Rowlingová sama. Další vlnu hořkosti jsem pocítila, že tuto knihu jako první dostal mladší sourozenec, nikoliv já, jak je v naší rodině v případě HP zvykem. I taková tragédie se však dá oželet a tak jsem se konečně tento víkend dostala k přečtení tohoto literárního veledíla.

Pozor - pokud jde o spoilery, jsem opatrná jako slon v porcelánu. Takže to berte na vědomí.
Osobní hodnocení: 4/10


Divadelní hra přímo navazuje na konec sedmého dílu původní série. Harry s Ginny se setkávají na nádraží King's Cross s Ronem a Hermionou, všichni mají kupu dětí, úsměvy na tváři, zkrátka jsou všichni "happy jak dva grepy". Toto štěstí malinko kazí malý Albus Severus Potter, který nejenže se začne bavit zrovna s malým Malfoyem, on se ještě opováží dostat do Zmijozelu a jelikož je přeci syn toho "hrdiny Pottera", tak je to samozřejmě veliká ostuda.
Aby toho nebylo málo, malý Albus Severus pokazí na co sáhne, nikdo ho nemá rád, nikdo mu nerozumí, kromě malého Scorpiuse Malfoye, který je na tom podobně. Tato dvojice ukázkových Mary Sue nás pak provází celým příběhem. Do toho se ještě připlete starý Amos Diggory, který i po více než dvaceti letech obviňuje Harryho Pottera ze smrti svého syna Cedrika, taky jeden zabavený obraceč času a také pochybná genetika.
Všechno se motá v jeden velký časový šmrdlimrdli mišmaš, který sem tam vyplivne nějaké velmi překvapivé odhalení, třeba to, že jistým existencím evidentně připadala absence nosu velmi atraktivní. Samozřejmě se tu také objevují srdceryvné sentimentální proslovy o lásce a přátelství na každé druhé stránce. To, že některé postavy jednají podle mého názoru totálně mimo charakter, celku rozhodně body nepřidá. Ani odkazy na původních sedm knih nedokázaly tuto slátaninu vytáhnout na jejich úroveň a pro mne se tak tato očekávaná kniha stala velikým zklamáním.
Prokleté dítě je jako fanfikce - a znám bohužel i osobně některé lidi, kteří by dokázali napsat i lepší.

Tímto nechci nijak zatracovat Harryho Pottera. Všech sedm tlustých knih u mně zaujímá čestné místo na polici v knihovně a nebudu lhát, když o nich prohlásím, že jde o knihy mého dětství.
I mistr tesař se holt jednou utne.
 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Anketa

Líbil se vám Harry Potter a prokleté dítě?

Ano
Ne
Nečetl(a) jsem
Nechci číst

Komentáře

1 Ver. Ver. | Web | 25. října 2016 v 14:16 | Reagovat

Přesně, jako hodně průměrná a vlastně místy i naivní fanfikce. Knihu jsem hodnotila stejně.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama